Egzekucja prywatnego długu

Mam do ściągnięcia niespłaconą pożyczkę prywatną na którą mam już nakaz zapłaty i w ciągu najbliższych kilku dni skieruję go do komornika bo dłużnik ani myśli płacić. Pracuje on na umowę o pracę ale otrzymuje minimalne ustawowo wynagrodzenie którego komornik nie może zając to wiem. Prosiłbym o informację co jeszcze może zrobić komornik egzekwując dług, jak może sprawdzić czy dłużnik coś posiada. Nadmieniam że w egzekucji nie uczestniczy żadna firma windykacyjna, nakaz zapłaty uzyskałem poprzez kancelarię prawną.

Istotnie, wynagrodzenia ustawowo minimalnego komornik nie może zająć. Najlepiej będzie jeśli zleci Pan komornikowi odpłatne poszukiwanie majątku dłużnika na podstawie art. 797 (1) k.p.c. łącznie z innymi zaliczkami będzie to koszt w granicach ok. 200-300 złotych może nieco więcej i będzie można ściągać te poniesione przez Pana koszty od dłużnika.

W ramach poszukiwania majątku komornik wysyła zapytanie do ZUS i ustala w ten sposób płatnika składek a więc zakład pracy po czym kieruje do pracodawcy zajęcie wynagrodzenia. Wysyła zapytania do systemu OGNIVO gdzie ustala czy i w którym banku dłużnik ma rachunek; wskazane w przypadku bezskutecznych zajęć zawnioskować po jakimś czasie do komornika o ponowne sprawdzenie w OGNIVO – http://egzekutor.edu.pl/jak-czesto-komornik-szuka-kont-bankowych-danego-dluznika/. Wysyła też zapytanie do Urzędu Skarbowego zajmując ewentualną nadpłatę podatku. Może też otrzymać stamtąd informację o ewentualnych innych przychodach dłużnika np. z tytułu wynajmu. Komornik wysyła też zapytanie do wydziału geodezji, czy dłużnik figuruje jako właściciel nieruchomości a jeśli okaże się że tak, to otrzyma informację o takich nieruchomościach. Wysyła też zapytanie do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) czy dłużnik figuruje jako właściciel pojazdów. Na Pana wniosek uda się także do mieszkania dłużnika w celu dokonania zajęcia ewentualnych ruchomości dłużnika. Jeżeli w trakcie poszukiwania majątku i czynności terenowych ustali / zajmie niepieniężne składniki majątku, będzie można przeprowadzić ich licytację na Pana wniosek jako wierzyciela egzekwującego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.